Add Your Station!
Στατιστικά
Αθλητικά >> Μπάσκετ
Πέρασε από το Ελληνικό το Μαρούσι, 84-70 τον Πανιώνιο
Τέλος στο σερί επτά διαδοχικών εντός έδρα νικών του Πανιώνιου έβαλε το Μαρούσι, το οποίο επικράτησε σε παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών, 84-70 των «κυανέρυθρων». Ο Πανιώνιος απομακρύνθηκε με αυτή την ήττα από την κατάκτηση της 4ης θέσης, ενώ το Μαρούσι έφτασε στην 5η θέση, φτάνοντας την ομάδα της Νέα Σμύρνης στους 32 βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-44, 58-68, 70-84.

Πηγή:zougla.gr
Περισσότερα από Αθλητικά >> Μπάσκετ

«Βλέπει» πλέι-οφ η ΑΕΚ 61-59 στο Αιγάλεω
Μια σημαντική νίκη, που την φέρνει πολύ κοντά στα πλέι-οφ του πρωταθλήματος πέτυχε η ΑΕΚ. Η Ένωση επικράτησε στο Αιγάλεω του «Σίτι» με 61-59, σε παιχνίδι για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος και έφτασε τους 30 βαθμούς, παραμένοντας στην 7η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, το Αιγάλεω έμεινε στη 12η θέση με 25.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 27-43, 48-54, 59-61.

Πήρε «διπλό» στη Λάρισα ο ΠΑΟΚ
Το τρίτο εκτός έδρας ροζ φύλλο αγώνα εξασφάλισε ο ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε 80-74 της Ολύμπιας Λάρισας στο κλειστό της Νεάπολης, σε παιχνίδι για την 20η αγωνιστική της Α1 του μπάσκετ και υποχρέωσε τους γηπεδούχους στην έκτη εντός έδρας ήττα τους.

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 29-33, 48-50, 74-80.

Ίδρωσε, αλλά κέρδισε ο Πανελλήνιος
Άλλους δύο βαθμούς πρόσθεσε στη συγκομιδή του ο Πανελλήνιος. Οι «Ολυμπιονίκες» επικράτησαν 70-66 του Κολοσσού στο κλειστό της Κυψέλης και παρέμειναν στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α1 του μπάσκετ. Από την άλλη, ο Κολοσσός γνώρισε την όγδοη εκτός έδρας ήττα του.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 32-38, 48-43, 70-66.

Άνετα ο Άρης, 78-59 την Καβάλα
Χωρίς να δυσκολευτεί ο Άρης επικράτησε 78-59 της Καβάλας στο «Αλεξάνδρειο» σε παιχνίδι για την 20η αγωνιστική της Α1 του μπάσκετ και παρέμεινε στην Τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, πανηγυρίζοντας την ένατη εντός έδρας νίκη του. Από την άλλη, οι «Αργοναύτες» γνώρισαν την όγδοη εκτός έδρας ήττα τους.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 37-33, 63-46, 78-59.

Προελαύνει ο Παναθηναϊκός
Πλώρη για την πρώτη θέση του 7ο ομίλου της φάσης των «16» της Ευρωλίγκα έβαλε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» κέρδισαν και τη Ρόμα στην «αιώνια πόλη» με 90-71 και έχουν τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου, που θα τους δώσει αβαντάζ στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά 9-4, αλλά βρέθηκε να χάνει τρεις φορές με πέντε πόντους, για να ισοφαρίσει με τη λήξη του δεκαλέπτου σε 20-20. Οι «πράσινοι» στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Μπατίστ και Πέκοβιτς να κυριαρχούν κάτω από τα δύο καλάθια και σε συνδυασμό με τα τρία τρίποντα του Ντρου Νίκολας, προηγήθηκαν με επτά πόντους και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το υπέρ τους σκορ 45-38.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με εκρηκτικό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο έβαλε τις βάσεις για την επικράτησή της. Όμως η Ρόμα προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι και μετέτρεψε το 40-54 σε 53-58. Ο Παναθηναϊκός σε εκείνο το σημείο αντέδρασε σωστά και ξέφυγε με 9 (59-68), που ήταν και σκορ δεκαλέπτου. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι πρωταθλητές Ελλάδας ξέφυγε με 12 πόντους (65-77) και από εκεί και πέρα δε δυσκολεύτηκαν να ολοκληρώσουν τον αγώνα με νίκη 90-71.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 38-45, 59-68, 71-90.

Ρόμα (Νάντο Τζεντίλε): Τζακέτι, Τζίλι 2, Μπετσίροβιτς 6, Χάτσον 3, Τζένινγκς, Μπρέζετς 8, Ντατόμε 7, Ντε λα Φουέντε 11 (1), Ντάγκλας 3, Τζάαμπερ 18 (1), Γκαμπίνι 13 (3).

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Κέτσμαν, Σπανούλης 6, Περπέρογλου 1, Μπατίστ 17 (1), Φώτσης 5 (1), Χατζηβρέττας 2, Νίκολας 15 (5), Τσαρτσαρής 4 (1), Διαμαντίδης 3, Πέκοβιτς 20, Σάκοτα 4, Γιασικεβίτσιους 14 (2).

Προηγούμενα 6 θέματαΕμφάνιση θεμάτων 13 - 18 από συνολικά 353 θέματαΕπόμενα 6 θέματα

Κεντρική | Στατιστικά | Add Station | Προβολή | Streaming | Επικοινωνία | Site Map | English |

© 2008 Web Development by DATAGEN No part of this site may be reproduced in any form without the prior permission of the publisher