Add Your Station!
Στατιστικά
Αθλητικά >> Ποδόσφαιρο
Προελαύνει η Γιουνάιτεντ
Ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος Αγγλίας έκανε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» κέρδισαν 2-1 τη Νιούκαστλ στο «Σεν Τζέιμς Παρκ» και έφτασαν τους 65 βαθμούς, έναντι 58 της δεύτερης Τσέλσι, έχοντας μάλιστα και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Οι «ανθρακωρύχοι» άνοιξαν το σκορ στο 9' με τον Λόβενγκραντς, ο οποίος έσπασε το ρεκόρ του Φαν ντερ Σάαρ, που είχε να δεχτεί γκολ για 1.311 λεπτά. Η Μαντσεστερ ισοφάρισε στο 20' με τον Ρούνεϊ, ενώ στο 65' ο Μπερμπάτοφ σημείωσε το τελικό 2-1 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής: Λίβερπουλ-Σάντερλαντ 2-0, Πόρτσμουθ-Τσέλσι 0-1, Γουέστ Μπρομ-Αρσεναλ 1-3, Μπλάκμπερν-Έβερτον 0-0, Φούλαμ-Χαλ 0-1, Μάντσεστερ Σίτι-Άστον Βίλα 2-0, Νιούκαστλ-Μάντσεστερ Γ. 1-2, Στόουκ-Μπόλτον 2-0, Τότεναμ-Μίντλεσμπρο 4-0, Γουίγκαν-Γουέστ Χαμ 0-1.

Πηγή:zougla.gr
Περισσότερα από Αθλητικά >> Ποδόσφαιρο

Αμβούργο και Βέρντερ στα ημιτελικά του Κυπέλλου
Σε αντίθεση με τη χθεσινή ημέρα, όπου η Μάιντς απέκλεισε τη Σάλκε και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας, σήμερα Αμβούργου και Βέρντερ, που είχαν τον τίτλο του φαβορί κατάφεραν να «σφραγίσουν» τα εισιτήριά τους και να περάσουν στους «4» του θεσμού.

Η Βέρντερ «καθάρισε» 5-2 εκτός έδρας τη Βόλφσμπουργκ. Στο 3? ο Ντιέγκο άνοιξε το σκορ και στο 7' ο Όζιλ σημείωσε το 2-0. Οι γηπεδούχοι με δύο γκολ του Ντζέκο στο 10? και στο 43' ισοφάρισαν 2-2, αλλά ο Ντιέγκο με πέναλτι στο 55' έδωσε και πάλι προβάδισμα στη Βέρντερ. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Κλαούντιο Πιζάρο, ο οποίος με δύο γκολ στο 71' και το 89' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Το Αμβούργο επικράτησε 2-1 στην έδρα του της Βέχεν με δύο γκολ που σημείωσε στο 17' και το 37' ο Μλάντεν Πέτριτς. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με τον Σβάρτς στο 86ο λεπτό.

Τέλος, η Μπάγερν έχασε 4-2 από τη Λεβερκούζεν και έμεινε εκτός συνέχειας του θεσμού. Στο 54' ο Μπαρνέτα άνοιξε το σκορ και στο 61? ο Βιντάλ σημείωσε το 2-0. Ο Χέλμες στο 70' ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-0, ενώ στο 72' ο Λούσιο και στο 74? ο Κλόζε μείωσαν σε 3-2. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Κίσλινγκ.

Τα αποτελέσματα:

Μάιντς-Σάλκε 1-0

Βόλφσμπουργκ-Βέρντερ Βρέμης 2-5

Αμβούργο-Βέχεν 2-1

Λεβερκούζεν-Μπάγερν Μονάχου 4-2

Στο τελικό του Κυπέλλου η Μπιλμπάο
Τον τίτλο του Κυπέλλου Ισπανίας θα διεκδικήσει για πρώτη φορά μετά από 24 χρόνια η Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία επικράτησε με 3-0 στο «Σαν Μαμές» της Σεβίλλης. Η Μπιλμπάο, που έχει 23 κατακτήσεις κυπέλλων, έναντι 24 της Μπαρτσελόνα, πέρασε στον τελικό, που θα διεξαχθεί στη Βαλένθια στις 13 Μαΐου, με γκολ των Μαρτίνεθ (4'), Γιορέντε (34') και Τεκέρο (37').

Οι ημιτελικοί:

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Σεβίλλη 3-0 (1-2)

Μαγιόρκα-Μπαρτσελόνα (0-2)

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 2-0 παρ. (1-0 κ.α.)
Ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο γήπεδο "Γ. Καραϊσκάκης".

Το φιλμ του αγώνα

6ο λεπτό: Σέντρα του Κονσεϊσάο από δεξιά, κεφαλιά ο Μουσλίμοβιτς, πάνω από το δοκάρι

28o λεπτό: Μακρινό, χαμηλό σουτ του Ντουντού, η μπάλα άουτ

31ο λεπτό: Κόρνερ του Μπελούτσι από αριστερά, ο Ζεβλάκοφ με προβολή, μόλις άουτ

35ο λεπτό: Ο Γκαλέτι τη σέντρα, ο Αραμπατζής προσπαθεί να απομακρύνει αλλά στέλνει την μπάλα στην εστία του Χαλκιά, που διώχνει σε κόρνερ

46ο λεπτό: Γκολ για τον Ολυμπιακό! Σέντρα του Γκαλέτι, κεφαλιά του Ντιόγκο, 1-0

62ο λεπτό: Σουτ του Τζόρτζεβιτς έξω από την περιοχή, σε κόρνερ ο Χαλκιάς

73ο λεπτό: Ο Κοντρέρας σπρώχνει τον Ντιόγκο και δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα

80ό λεπτό: Ο Ιβιτς κάνει δυνατό φάουλ και αντικρίζει δεύτερη κίτρινη κάρτα

90ό λεπτό: Σέντρα Λεονάρντο από αριστερά, κεφαλιά ο Ντιόγκο, άουτ

100ό λεπτό: Δυνατό σουτ του Γκαλέτι, αποκρούει ο Χαλκιας, με τακουνάκι ο Οσκαρ δεν καταφέρνει να σκοράρει

104ο λεπτό: Μπαλιά του Γκαλέτι, ο Οσκαρ από πλάγια στέλνει την μπάλα στο δοκάρι

110ο λεπτό: Γύρισμα Γκαλέτι, ο Ντάρμπισαϊρ από πολύ κοντά με κεφαλιά κάνει το 2-0

119ο λεπτό: Αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Ντιόγκο το σουτ, δύσκολη απόκρουση Χαλκιά

Οι συνθέσεις

Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Πάντος, Ζεβλάκοφ, Α. Παπαδόπουλος, Λεονάρντο (98' Οσκαρ), Πατσατζόγλου (46' Ντάρμπισαϊρ), Ντουντού, Μπελούτσι, Γκαλέτι, Τζόρτζεβιτς (87' Μήτρογλου), Ντιόγκο

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Σνάουτσνερ (72' Μπακαγιόκο), Αραμπατζής, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Λίνο, Βερόν, Σορλέν, Ιβιτς, Κονσεϊσάο, Μουσλίμοβιτς (83' Κωνσταντινίδης)

Κίτρινες: Ντουντού, Πάντος, Μήτρογλου - Μουσλίμοβιτς, Βερόν, Σορλέν
Κόκκινες: Κοντρέρας, Ιβιτς

Αποστόλης Χορτάτος

Πηγή:contra.gr

«Βόμβα» μεγατόνων στο ΟΑΚΑ
Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα-αποκλεισμό από τον Πανσερραϊκό με 3-2. Τα «λιοντάρια» άνοιξαν το σκορ στο 23' με τον Μπαϊκαρά και ο Τσεχ στο 55' με πέναλτι και στο 71' ανέβασε το σκορ σε 3-0. Οι «πράσινοι» μείωσαν στο 75' με φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, ενώ στις καθυστερήσεις ο Παπάζογλου με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στο «Γ. Καραϊσκάκης» (21:15 - Alpha) ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον ΠΑΟΚ, στον επαναληπτικό του 1-0 της «Τούμπας». Το κλίμα στο «ερυθρόλευκο» στρατόπεδο δεν είναι καλό. Μετά, τις τρεις ήττες σε τέσσερα παιχνίδια που έχουν σημειώσει οι Πειραιώτες, το είδη βαρύ κλίμα, χειροτέρεψε από το επεισόδιο ανάμεσα στον Ερνέστο Βαλβέρδε με τον Σεμπαστιάν Λέτο, που έφερε τον παραγκωνισμό του Αργεντινού αριστεροπόδαρου από την ομάδα. Ο Ισπανός τεχνικός καλείται να παραμερίσει τα προβλήματα και να ανατρέψει το σκορ του πρώτου αγώνα, με ένα σκορ ικανό να στείλει τον Ολυμπιακό στους «4» του Κυπέλλου. Από τη μεριά του ο ΠΑΟΚ θα αγωνιστεί με πέντε απουσίες και θέλει να υπερασπίσει το σκορ του πρώτου αγώνα για να κάνει ένα σημαντικό βήμα προς τον τίτλο.

Ο Αστέρας Τρίπολης «έγραψε» ιστορία, αφού κατάφερε να προκριθεί για πρώτη φορά στην ιστορία του στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι Αρκάδες, μετά το 1-0 στη Νέα Σμύρνη κέρδισαν δεύτερη φορά τον Πανιώνιο με το ίδιο σκορ. Σκόρερ της αναμέτρηση ήταν ο Μπαστία στο 35ο λεπτό.

Η προημιτελική φάση:

1. ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 1-0 , (4/3, 21:15 - Alpha)

Ανοικτός σε προτάσεις Ευρωπαϊκων ομάδων ο Νίνης
Όνειρο κάθε νεαρού ποδοσφαιριστή είναι κάποια μέρα να κάνει διεθνή καριέρα, και να φορέσει τη φανέλα μίας μεγάλης ευρωπαϊκής ομάδας.

Σε αυτή την κατηγορία ανήκει και ο Σωτήρης Νίνης, παρά το γεγονός ότι από πολύ μικρός γνώρισε την καταξίωση και εδώ και δυόμισι χρόνια αγωνίζεται στον Παναθηναϊκό.

Ο μάνατζερ του έλληνα διεθνούς, Γιάννης Ευαγγελόπουλος, δήλωσε ότι ο πελάτης του είναι ανοικτός σε προτάσεις Ευρωπαϊκών ομάδων, διευκρινίζοντας ωστόσο ότι οι υποψήφιοι «μνηστήρες» που είναι οι Μπάγερν Μονάχου, Άρσεναλ και Παρί Σεν Ζερμέν δεν έχουν προσεγγίσει την πλευρά του Παναθηναϊκού για τον πελάτη του.

Αν αυτό συμβεί και η πρόταση ικανοποιεί τόσο τον νεαρό μεσοεπιθετικό, όσο και τους «πράσινους» είπε ότι : «ο Νίνης δεν θα αρνηθεί. Βέβαια δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο. Δεν μπορώ να σχολιάσω κάτι από τη στιγμή που δεν υπάρχουν διαπραγματεύσεις.

Εάν μία από τις τρεις ομάδες που ακούστηκαν είναι η Παρί Σεν Ζερμέν και καταθέσει κάποια σπουδαία προσφορά ο παίκτης μου δεν θα αρνηθεί», ήταν τα λόγια του Ευαγγελόπουλου.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι για να συζητήσει κάποια ομάδα με τον Παναθηναϊκό για τον Νίνη, θα πρέπει να διαθέσει τουλάχιστον 8εκατ. ευρώ, το οποίο είναι το πόσο εκκίνησης για την πώληση του.

Προηγούμενα 6 θέματαΕμφάνιση θεμάτων 19 - 24 από συνολικά 1686 θέματαΕπόμενα 6 θέματα

Κεντρική | Στατιστικά | Add Station | Προβολή | Streaming | Επικοινωνία | Site Map | English |

© 2008 Web Development by DATAGEN No part of this site may be reproduced in any form without the prior permission of the publisher