Add Your Station!
Στατιστικά
Αθλητικά >> Formula 1
Πρώτος στην Ιαπωνία ο Αλόνσο
Την πρώτη θέση του γκραν πρι της Ιαπωνίας κατέκτησε ο Φερνάντο Αλόνσο με τη Ρενό. Ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής είδε πρώτος την καρό σημαία στο 16ο αγώνα της χρονιάς, σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη του. Δεύτερος τερμάτισε ο Ρόμπερτ Κούμπιτσα με BMW Zάουμπερ και τρίτος ο Κίμι Ραϊκόνεν με Φεράρι.

Την δυσάρεστη έκπληξη του αγώνα αποτέλεσε ο Λιούις Χάμιλτον, ο οποίος από την πρώτη θέση της εκκίνησης τερμάτισε στην 12η, ενώ ο Μάσα μπήκε τελευταίος στη βαθμολογούμενη οκτάδα και μείωσε τη διαφορά του από την κορυφή στους έξι βαθμούς.

Πρωτιά για Χάμιλτον
Από την πρώτη θέση του γκραν πρι της Ιαπωνίας θα ξεκινήσει ο Λιούις Χάμιλτον. Ο Βρετανός πιλότος της ΜακΛάρεν έκανε τον πιο γρήγορο γύρο στα χρονομετρημένα δοκιμαστικά με χρόνο 1:18.404.

Πίσω του τερμάτισε ο Κίμι Ραϊκόνεν με Φεράρι, ενώ την πρώτη εξάδα συμπληρώνουν οι Χέικι Κοβαλάινεν, Φερνάντο Αλόνσο, Φελίπε Μάσα και Ρόμπερτ Κούμπιτσα.

Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα της Φόρμουλα 1 για το 2009
Το καλεντάρι για την αγωνιστική περίοδο του 2009 ανακοίνωσε η Διεθνής Ομοσπονδία Αυτοκινήτου. Το οριστικό πρόγραμμα των αγώνων έχει διαφοροποιήσεις σε σχέση με το προσωρινό, που είχε ανακοινωθεί τον Ιούνιο, καθώς το γκραν πρι του Καναδά δεν θα διεξαχθεί, ενώ οι κούρσες σε Ιταλία, Βέλγιο, Τουρκία άλλαξαν ημερομηνία.

Το καλεντάρι περιλαμβάνει 18 αγώνες, με τον πρώτο να διεξάγεται στις 29 Μαρτίου στην Αυστραλία και τον τελευταίο στις 15 Νοεμβρίου στο Άμπου Ντάμπι.

Πρώτος στη Σιγκαπούρη ο Αλόνσο
Ο Φερνάντο Αλόνσο με Ρενό έγραψε ιστορία στη Σιγκαπούρη, καθώς έγινε ο πρώτος πιλότος που κατακτά το συγκεκριμένο γκραν πρι, ενώ παράλληλα έγινε και ο πρώτος οδηγός που νικάει σε νυχτερινό αγώνα.

Αυτή ήταν και η πρώτη φετινή νίκη του Ισπανού πιλότου. Πίσω του, μετά από μια επεισοδιακή κούρσα με εγκαταλείψεις και τρακαρίσματα, τερμάτισε ο Νίκο Ρόσμπεργκ με Γουίλιαμς και τρίτος ο Λιούις Χάμιλτον με ΜακΛάρεν.

Pole position ο Μάσα στη Σιγκαπούρη
Ο Φελίπε Μάσα με τη Φεράρι κέρδισε τα χρονομετρημένα δοκιμαστικά του Γκραν Πρι της Σιγκαπούρης και θα ξεκινήσει από την πρώτη θέση στον αυριανό αγώνα. Ο Βραζιλιάνος οδηγός έκανε χρόνο 1:44.801, υπό το φως των προβολέων σε μια πίστα άγνωστη.

Δεύτερος τερμάτισε ο Λιούις Χάμιλτον με ΜακΛάρεν και την πρώτη εξάδα συμπλήρωσαν οι ΡαΪκόνεν, Κούμπιτσα, Κοβαλάινεν και Χάιντφελντ.

Απορρίφθηκε η έφεση της ΜακΛάρεν
Δεν αλλάζει η τελική κατάταξη του γκραν πρι του Βελγίου, καθώς η έφεση που είχε καταθέσει η ΜακΛάρεν για την ποινή των 25 δευτερολέπτων που είχε επιβληθεί στον Λιούις Χάμιλτον απορρίφθηκε.

Ο Χάμιλτον, ο οποίος είχε τερματίσει πρώτος στον αγώνα, βρέθηκε στην τρίτη θέση της τελικής κατάταξης, καθώς απέκτησε πλεονέκτημα, όταν μετέτρεψε ευθεία μια στροφή, ενώ κοντράρονταν με τον παγκόσμιο πρωταθλητή, Κίμι Ραϊκόνεν, για την πρωτοπορία του αγώνα.

Η Διεθνής Ομοσπονδία Αυτοκινήτου (FIA) δε δέχτηκε την εκδοχή του Βρετανού πιλότου και, χαρακτηρίζοντας την έφεση απαράδεκτη, κατοχύρωσε την τελική κατάταξη του αγώνα του Βελγίου. Έτσι, ο Χάμιλτον προηγείται με 78, έναντι 77 βαθμών του Μάσα στη βαθμολογία των οδηγών.

Προηγούμενα 6 θέματαΕμφάνιση θεμάτων 7 - 12 από συνολικά 16 θέματαΕπόμενα 6 θέματα

Κεντρική | Στατιστικά | Add Station | Προβολή | Streaming | Επικοινωνία | Site Map | English |

© 2008 Web Development by DATAGEN No part of this site may be reproduced in any form without the prior permission of the publisher