Add Your Station!
Στατιστικά
Αθλητικά >> Μπάσκετ
Νέα ήττα για τον Πανελλήνιο στο Euro Cup
Άλλη μια ήττα γνώρισε ο Πανελλήνιος στον 9ο όμιλο του Euro Cup. Οι «Ολυμπιονίκες» δεν τα κατάφεραν απέναντι στη Ντιναμό Μόσχας και έχασαν στο κλειστό του Ελληνικού 77-72, μένοντας για πέμπτο παιχνίδι, χωρίς να γευτούν τη χαρά της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 39-31, 57-58, 72-77.

Πηγή:zougla.gr
Περισσότερα από Αθλητικά >> Μπάσκετ

Έχασε στη Ρωσία και «πέταξε» την πρόκριση το Μαρούσι
Κάτι περισσότερο από δύσκολη φαντάζει για το Μαρούσι η πρόκριση στο Final-8 του Euro Cup. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έχασε 94-69 από την Κίμκι στη Ρωσία σε παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής 9ου ομίλου και πέταξε τη διαφορά των 13 πόντων που είχε εξασφαλίσει από το πρώτο παιχνίδι, κάτι που σημαίνει ότι σε περίπτωση που οι Ρώσοι κερδίσουν στο έκτο και τελευταίο παιχνίδι θα είναι αυτοί που θα περάσουν στην τελική φάση του τουρνουά στο Τορίνο.

Το Μαρούσι ξεκίνησε με χαμηλά ποσοστά ευστοχίας έξω από τα 6.25, καθώς η άμυνα της Κίμκι δεν άφηνε διαδρόμους στην ελληνική ομάδα. Μάλιστα μέχρι το 6ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν πετύχει μόλις δύο πόντους και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ 23-10 με την τέλος της πρώτης περιόδου. Στη δεύτερη οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου βελτίωσαν αισθητά την επιθετική του εικόνα, αλλά τα τρίποντα της Κίμκι άνοιξαν τη διαφορά και οι Ρώσοι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το υπέρ τους 53-34 (+19).

Στο τρίτο μέρος του αγώνα, η εικόνα δεν άλλαξε και η Κίμκι συντήρησε την υπέρ της διαφορά, στέλνοντας το σκορ στο 30? στο 72-54. Από την πλευρά του το Μαρούσι προσπάθησε με σπασμωδικές κινήσεις και κάποια ξεσπάσματα να ρίξει τη διαφορά, αλλά δεν τα κατάφερε, με αποτέλεσμα η Κίμκι να πάρει τη νίκη με το ευρύ 94-69.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 53-34, 72-54, 94-69

Κίμκι: Παλάσιο 21 (3), Φριτζόν 7 (1), Ρανικο 7 (1), Βάρντα 4, Ουίλκινσον, Γκαρμπαχόσα 8 (1), Πονκρασόφ 14 (1), ΜακΚάρτι 31 (3), Μοζγκόφ 2.

Μαρούσι: Στίβενσον 6 (2), Κις 14 (2), Χαραλαμπίδης 6 (2), Χαφ, Στεφανίδης, Μαυροειδής 6, Μαυροκεφαλίδης 12, Καλάθης 6, Γλυνιαδάκης 7, Καϊμακόγλου, Διαμαντόπουλος 12.

Τα... βλέμματα στο μπάσκετ
Οι φίλαθλοι θα πρέπει να περιορίσουν τις... ορέξεις τους στο μπάσκετ σήμερα. Για την 5η ημέρα της φάσης των «16» του Eurocup ο Πανελλήνιος υποδέχεται στις 19:00 τη Ντιναμό Μόσχας, ενώ το Μαρούσι φιλοξενείται στις 18:00 από τη Χίμκι στη Ρωσία.

Στις 12 το μεσημέρι σε κεντρικό ξενοδοχείο ο πρόεδρος της ΕΠΟ Σοφοκλής Πιλάβιος θα παραχωρήσει συνέντευξη Τύπου για το 6ο All Star Game, που θα διεξαχθεί στις 15 Απριλίου στο Αλκαζάρ.

Την ίδια ημέρα η ΚΕΔ/ΕΠΟ θα ορίσει τους διαιτητές της 25ης ημέρας της Σούπερ Λιγκ, της Β' Εθνικής και της 27ης της Γ' Εθνικής.

Ο Σακίλ Ο' Νιλ τώρα και... τερματοφύλακας
Δεν είναι μόνο ένας από τους κορυφαίους μπασκετμπολίστες που έχει περάσει από το ΝΒΑ, αλλά και μεγάλο... πειραχτήρι. Ο λόγος για τον σπουδαίο Σακίλ Ο? Νιλ, ο οποίος στη... δύση της καριέρας του στο μπάσκετ, σκέφτηκε να δοκιμάσει την τύχη του και σ? ένα άλλο άθλημα, αυτό του ποδοσφαίρου. Και όπως μπορείτε να δείτε στο video διέπρεψε και εκεί...

Σ? ένα διάλλειμα της προπόνησης των Phoenix Suns, ο θηριώδης σέντερ ανέλαβε ρόλο τερματοφύλακα. Στη θέση του εκτελεστή βρέθηκε ο ποδοσφαιρόφιλος Λεάντρο Μπαρμπόσα. Ο Σακίλ κατάφερε να αποκρούσει το σουτ του συμπαίκτη του και φυσικά το πανηγύρισε δεόντως...

«Ερυθρόλευκο» το ντέρμπι «αιωνίων» στο μπάσκετ
Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι «αιωνίων» του μπάσκετ. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη επικράτησε 77-75 του Παναθηναϊκού, σε παιχνίδι για την 20η αγωνιστική και εξασφάλισε σε μεγάλο βαθμό την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, αφού ξέφυγε με δύο βαθμούς της ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το προβάδισμα 18-15, όμως ο Παναθηναϊκός με τον Σπανούλη να σκοράρει έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +3 (22-25).

Ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα στο δεύτερο δεκάλεπτο νε σερί 7-0, που του επέτρεψε να προηγηθεί 29-25. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι με του Βούισιτς και Πάργκο να βρίσκουν το δρόμο για τα καλάθι ανέβασαν τη διαφορά στο +7 (39-32) και στο 18? (45-37). Στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προηγούνταν με ένα καλάθι και το σκορ στο 45-43.

Οι πρωτοπόροι του βαθμολογικού πίνακα της Α1 βρήκαν τον τρόπο και στην τρίτη περίοδο και κράτησαν το προβάδισμα. Στο 28? το σκορ ήταν 56-48, ενώ στο 30' οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με πέντε πόντους 59-54.

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +6 (61-55), ενώ στη συνέχεια η διαφορά άνοιξε και ο φωτεινός πίνακας του «Ειρήνης και Φιλίας» έδειχνε Ολυμπιακός 69 Παναθηναϊκός 59. Οι «πράσινοι» όμως, δεν το έβαλαν κάτω και ευτύχισαν να ισοφαρίσουν 71-71 στο 38' με καλάθι του Φώτση.

Στο τελευταίο δίλεπτο το παιχνίδι έγινε πραγματικό ντέρμπι και λίγο πριν τη λήξη οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 75-75. Οι «ερυθρόλευκοι» αστόχησαν στην τελευταία τους επίθεση, αλλά ο Παπαλουκά πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Βασιλόπουλος πέτυχε το καλάθι και διαμόρφωσε το τελικό 77-75, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 45-43, 59-54, 77-75.

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 9 (1), Πελεκάνος 2, Έρτσεγκ 1, Βούιτσιτς 14, Μπουρούσης 18, Χαλπερίν 11 (2), Γκριρ 13 (2), Πάργκο 6, Βασιλόπουλος 3, Σχορτσιανίτης.

Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Γιασικεβίτσιους 15 (2), Σπανούλης 19 (2), Περπέρογλου 9 (1), Μπατίστ 19, Φώτσης 5 (1), Νίκολας, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 3, Πέκοβιτς 5.

«Ζωντανά» τα Τρίκαλα, 79-70 την ΑΕΛ
Τις ελπίδες τους για παραμονή στην Α1 του μπάσκετ διατήρησαν τα Τρίκαλα, που κέρδισαν στην έδρα τους την καταδικασμένη πλέον σε υποβιβασμό ΑΕ Λάρισας, με 79-70, στο ντέρμπι της ουράς για την 20η αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 26-25, 50-33, 63-56, 79-70.

Προηγούμενα 6 θέματαΕμφάνιση θεμάτων 7 - 12 από συνολικά 353 θέματαΕπόμενα 6 θέματα

Κεντρική | Στατιστικά | Add Station | Προβολή | Streaming | Επικοινωνία | Site Map | English |

© 2008 Web Development by DATAGEN No part of this site may be reproduced in any form without the prior permission of the publisher